Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Stowarzyszenie Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych (PSC) wręczyło nagrody za najlepsze zdjęcia do pełnometrażowego filmu fabularnego, dokumentalnego i serialu. Nagrodzeni to Jakub Kijowski, Zuzanna Zachara-Hassairi i Wojciech Staroń oraz Bartłomiej Kaczmarek. Zwycięzcy zostali ogłoszeni na XI Gali wręczenia Nagród PSC, która odbyła się w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie 25. III 2023 r.
Budynek ASP przygotowany na uroczystość PSC – fot. Karol Samborski
Stało się już tradycją, że piękny budynek ASP był miejscem, gdzie odbywała się uroczysta gala PSC. W niemal rodzinnej atmosferze, w obecności autorek i autorów zdjęć zaproszeni goście uczestniczyli w najważniejszej chwili roku dla wszystkich należących do PSC.
Maria Tync-Adamska i Sylwester Adamski – Członek Honorowy PSC – fot. Karol Samborski
Jakub Kijowski otrzymał Nagrodę PSC za zdjęcia do filmu „THE SILENT TWINS”. Jest to jego pierwsza Nagroda PSC. W poprzednich latach był dwukrotnie nominowany do Nagrody, za zdjęcia do filmów: „Fuga” (2019 r.) oraz „Córki Dancingu” (2016 r.).
Zuzanna Zachara-Hassairi i Wojciech Staroń zostali nagrodzeni za zdjęcia do filmu dokumentalnego „Pisklaki”. Jest to druga statuetka dla Wojciecha Staronia, w 2018 roku otrzymał nagrodę za zdjęcia do pełnometrażowego filmu fabularnego „Świt”.
Bartłomiej Kaczmarek już po raz drugi otrzymał nagrodę za najlepsze zdjęcia do serialu. W tegorocznej nagrodzie za serial „Wielka Woda”, w minionym roku za serial „Rojst’97”. Jest to jego trzecia statuetka, w 2021 roku otrzymał Nagrodę PSC za zdjęcia do filmu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”.
Jakub Kijowski z Nagrodą PSC za najlepsze zdjęcia do pełnometrażowego filmu fabularnego – The Silent Twins
– fot. Karol Samborski
Laureaci Nagrody PSC 2023:
- za najlepsze zdjęcia do pełnometrażowego filmu fabularnego – The Silent Twins: Jakub Kijowski
- za najlepsze zdjęcia do filmu dokumentalnego – Pisklaki: Zuzanna Zachara-Hassairi i Wojciech Staroń
- za najlepsze zdjęcia do odcinka serialu – Wielka Woda odc. 5: Bartłomiej Kaczmarek
Zuzanna Zachara-Hassairi i Wojciech Staroń z Nagrodą PSC za najlepsze zdjęcia do filmu dokumentalnego
– fot. Karol Samborski
Bartłomiej Kaczmarek – Nagroda PSC za najlepsze zdjęcia do odcinka serialu
– fot. Karol Samborski
Irena Gruca-Rozbicka i Bartłomiej Kaczmarek – przekazanie nagrody zafundowanej przez Crew United.
– fot. Karol Samborski
Członkowie Stowarzyszenia uhonorowali Nagrodą Specjalną PSC za szczególne zasługi dla polskiej kinematografii reżysera Filipa Bajona.
~ Za tworzenie fascynujących, niezwykle dopracowanych filmowych światów. Mistrzowską pracę z aktorami i kreowanie spektakularnych postaci. Za posługiwanie się bezkompromisowym językiem szczerości i prawdy.
Nagrodę Specjalną w imieniu Filipa Bajona odebrała jego żona Marzena Mróz – Bajon.
Z lewej: Marzena Mróz-Bajon podczas odbierania narody specjalnej w imieniu Filipa Bajona.
Z prawej: Filip Bajon – wiadomość wideo dla uczestników Gali PSC.
– fot. Karol Samborski
Nagrodę PSC za Całokształt Twórczości przyznano autorowi zdjęć Jerzemu Zielińskiemu.
~ Za mistrzowską wizyjność i kreację obrazu, wyjątkowe podejście do aktorów, niezliczone lekcje otwartości i odwagę w łamaniu konwencji. Najpiękniejszy film o wolności i pokonaniu strachu. Ukształtowanie Nagrody PSC.
Jerzy Zieliński, PSC, ASC z Nagrodą PSC za całokształt twórczości.
– fot. Karol Samborski
Wydarzenie zostało uświetnione wystawą 20 fotografii autorstwa Piotra Jaxy z cyklu „Cinematographers”. Zdjęcia, które są również dostępne w formie albumu, powstały jako hołd dla artystów kina. Piotr Jaxa przez 27 lat odwiedził 4 kontynenty, 30 krajów by sfotografować ponad 140 autorów zdjęć z całego świata. Pozowali mu m.in. Sven Nykvist, Agnès Godard, Vittorio Storaro, Conrad Hall, Sławomir Idziak, David Watkin, Piotr i Witold Sobocińscy, Bogdan Dziworski…
Do grona Autorek i Autorów zdjęć PSC przyjęto w tym roku 15 osób.
Członkinie:
Józefina Gocman-Dics
Ita Zbroniec-Zajt
Dominika Podczaska
Anna Rzepka
Członkowie:
Bartosz Bieniek
Jakub Burakiewicz
Nicolás Villegas Hernández
Krystian Matysek
Norbert Modrzejewski
Michał Pukowiec
Mateusz Skalski
Maciej Sobieraj
Mateusz Wichłacz
Mateusz Wajda
Autorki i autorzy zdjęć, nowoprzyjęci do grona PSC (na zdjęciu sa tylko osoby obecne na Gali): Norbert Modrzejewski, Mateusz Skalski, Bartosz Bieniek, Nicolás Villegas Hernández, Ita Zbroniec-Zajt, Anna Rzepka, Dominika Podczaska, Mateusz Wichlacz, Krystian Matysek, Mateusz Wajda.
– fot. Karol Samborski
Projekt Nagroda PSC dla Najlepszych Autorów Zdjęć Filmowych jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Partnerem Honorowym Gali PSC już po raz czwarty była Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.
Wsparcie w udostępnieniu materiałów archiwalnych zapewniła platforma 35 mm online oraz Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
Sponsorzy wydarzenia to Heliograf, Panavision, ATM System i Non Stop Film Service.
Partnerzy technologiczni: ARRI, CANON, JBD.
Partner Postprodukcyjny: Black Photon.
Fundatorzy nagród: SONY, MX 35 oraz Crew United.
Pieczę nad poprawnym przebiegiem głosowania sprawowała: kancelaria adwokacka 2K Konsorcjum Kancelarii Adwokackich Piotrowska-Mańko | Effort-Szczepaniak.
Gale swoim patronatem medialnym objęli: Legalna Kultura, Filmowe Centrum Festiwalowe, a także magazyn FilmPRO.
Jakub Kijowski, laureat Nagrody PSC za najlepsze zdjęcia do pełnometrażowego filmu fabularnego odbiera nagrodę rzeczową od przedstawiciela firmy Sony – Marcina Tkaczyka.
– fot. Karol Samborski